اتحادیه صادرکنندگان صنعت مخابرات ایران اولین وبینار کارافرینی در صنعت ICT را با حضور نمایندگان مجلس برگزار کرد  

روز چهارشنبه ۸ مرداد ۹۹ اولین وبینار کارافرینی در صنعت ICT با حضور  اتحادیه صادر کنندگان صنعت مخابرات ایران ، نایب رییس فراکسیون اقتصاد دانش بنیان و همچنین نایب رییس فراکسیون کارافرینی مجلس شورای اسلامی  و نایب رییس کمیسیون  احداث وخدمات فنی مهندسی اتاق بازرگانی ایران  و برخی از کارافرینان و فعالان اقتصادی کشور  برگزار شد
 
در این نشست ، دکتر اقبال شاکری نایب رییس فراکسیون کارافرینی، دکتر مجتبی رضا خواه نایب رییس فراکسیون اقتصاد دانش بنیان  مجلس یازدهم شورای اسلامی، دکتر داوود ادیب رییس اتحادیه صادرکنندگان صنعت مخابرات ایران ، خانم مهندس سادینا آبایی نایب رئیس کمیسیون احداث و خدمات فنی و مهندسی اتاق ایران حضور داشتند که مطالب جامعی را در حوزه کارآفرینی و اقتصاد دانش بنیان مطرح نمودند.  
 دکتر داوود ادیب رییس هیات مدیره اتحادیه صادرکنندگان صنعت مخابرات ایران در این نشست مطرح نمودند که متاسفانه در ادبیات کسب و کار میبینیم که  شخص کارآفرین با کسی که اشتغال زایی میکند مترادف هم دیده میشود که اصلا چنین نیست و این دو شخص گرچه میتواند مشترکات زیادی داشته باشد ولی اصلا مترادف هم نیستند . به عنوان مثال اگر شخصی یک دامداری بزند و هزارنفر را مشغول به کار بکند آیا این شخص کارافرینی انجام داده است ؟ پاسخ خیر است و آن شخص فقط اشتغال زایی انجام داده است  . حال اگر آن شخص  در کنار دامداری آزمایشگاهی بزند که روی دام های چند جنینی کار بکند و محصول عمل این دامداری دام های چند جنینی و چند قلو زا باشد بله ایشان کارافرینی انجام داده است . کارآفرینی تعقیب فرصت‌هاست. فرصت‌هایی که فراتر از منابعی هستند که امروز در دسترس داریم.
ادیب اشاره نمود   برای کارافرینان ویژگی های شخصی خاصی را میتوان منتسب نمود که گاها سایر افرادی که اشتعال زایی میکنند از این صفات شخصیتی بی بهره می باشند  از جمله : نوع ریسک پذیری که ریسک پذیرند ،  مرکز کنترل درونی دارند و هر اتفاقی که می افتد به خود منتسب میدانند و شکست هایشان را به عوامل بیرونی مرتبط نمی دانند  ، تحمل ابهام و ریسک پذیری بالایی دارند و در عدم قطعیت  و ابهام تصمیم  می گیرند . این ها ویژگی های شخصی و اجتماعی کارافرینان هستند. 

در ادامه این نشست ، رییس هیات مدیره اتحادیه صادرکنندگان صنعت مخابرات ایران موضوع دانشگاه های نسل سوم و چهارم را امری ضروری دانست و بیان نمود که ما در گذشته  دانشگاه نسل اول را داشتیم  که دانشگاه های آموزش‌ محور بودند و  تا دهه اول انقلاب ادامه داشته به نام دانشگاه‌های آموزش‌محور یا دانشگاه‌های آموزشی شناخته می‌شود که هدف و وظیفه این دانشگاه ها، ارائه آموزش و صدور مدرک تحصیلی از ویژگی‌های آن بود . این دانشگاه ها  برای توسعه کشور فقط به تربیت نیروهای مجرب آموزش‌دیده می پرداخت که این از محورهای اصلی دانشگاه نسل اول در آن زمان بود و فارغ‌التحصیلان آن برای امر تدریس در دانشگاه‌ها یا مراکز علمی و برای پر کردن پست‌های مدیریتی در صنعت کشور آماده میگردیدند و آموزش نیروهای انسانی جامعه جهت آگاهی‌بخشی و افزایش سطح آگاهی جامعه و تربیت نیروی انسانی برای انجام امور صنعتی و مدیریتی کشور صرف می‌شد .شاید بتوان گفت که بخش اعظمی از مدیران کشور محصول چنین دانشگاهی بوده اند . دانشگاه های نسل دوم ، نیز دانشگاه های پژوهش محور بودند که با توسعه مرزهای دانش و پژوهش‌های بنیانی و تربیت نیروهای متخصص، به ظهور رسیدند  که این نسل از دانشگاه ضمن فعالیت‌های آموزشی مختص دانشگاه نسل اول توجه بیشتری به مباحث پژوهشی و کاربردی داشت و خروجی آن افزایش تعداد مقالات ایران در میان کشور‌های پیشرفته بود . ما در دو دهه گذشته جریانی را شاهد بودیم  به نام دانشگاه های نسل سوم و می بینیم که   دانشگاه های نسل سوم دیگر صرفاً مکانی برای یادگیری یک سری آموزه‌های صرف نیست؛ همچنین دیگر مکانی نیست که فقط پروژه‌های تحقیقاتی را در راستای اهداف اقتصادی صنایع انجام شود؛ بلکه علاوه بر آنکه تمام اهداف فوق را همچنان پیش می‌برد، فارغ‌التحصیلانی را پرورش و  به جامعه تحویل می‌دهد که دانش را در کنار پژوهش‌های کاربردی به خدمت گرفته و با  خلاقیت و نوآوری ، کار می‌آفرینند . اما دانشگاه های نسل چهارم که جریان حاکم دانشگاه های جهان شده است و دانشگاهی است که ما نیاز داریم . این دانشگاه ها جدا از وظایف دانشگاه های سه نسل گذشته، ماموریت یافته اند تا در شکل دهی آینده جامعه خود نقش ایفاء نمایند. تشخیص  اینکه جامعه  شان کجا قرارگرفته اند و در چه و ضعیتی است و در چه وضعیتی باید باشد ؟ سرمایه گذاری ها ی اقتصادی، مالی و انسانی باید به کدام  سمت و سو سوق یابند ؟ چگونه باید جامعه را به سمت وضعیت مطلوب سوق داده شود ؟ جایگاه کشور در نظام منطقه ای و بین المللی کجا می باشد  ؟ در این وضعیت  خواهیم دید که دانشگاه ها نقشی پیش گستر یا کنشگرایانه پیدا خواهد یافت. یعنی دانشگاه نسل چهارم ضمن بررسی روندهای جاری و آتی جهانی و تشخیص نقاط قوت و ضعف جامعه، مسیر سیاست های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی کشور را به سمت و سویی رهنمون خواد نمود که کشور بتواند جایگاه مناسب خود را در منطقه و نظام بین الملل به دست آ ورد .
در ادامه این نشست، سادینا آبایی کارآفرین و نایب رئیس کمیسیون احداث و خدمات فنی و مهندسی اتاق ایران به ذکر مهم‌ترین چالش‌ها و دغدغه‌های کارآفرینان پرداخت.
او بر بازتعریف برخی مفاهیم در حوزه کارآفرینی و اقتصاد تاکید کرد و خواستار ارایه راهکارهای جدید برای حل مشکلات شد.
آبایی با تاکید بر اینکه امنیت مهم‌ترین مقوله در حوزه کارآفرینی است، افزود: متاسفانه کارآفرینان ایران از نبود این مقوله رنج می‌برند. او در همین زمینه خواستار حل مشکلات موجود به صورت مشارکتی شد.
 گفتنی است  که فشارهای ناشی از محدودیت منابع در دنیا ،  تحریم های اقتصادی برخی از کشورهای سلطه طلب و افزایش آنها در  در سال های اخیر که به بالاترین حد خود رسیده است  و همچنین  محدودیت های ناشی از بیماری کرونا شرایط متفاوتی را برای کشورمان ایجاد می نماید که  می بایست به صنایع دانش بنیان و مقوله کارافرینی توجه ویژه ای صورت پذیرد . در عصر حاضر ، کارافرینی و  دارا بودن ایده های ناب به یکی از اصلی‌ترین مزیت‌های رقابتی نه تنها شرکت بلکه  به عنوان اصلی ترین مزیت رقابتی کشورها تبدیل شده است. ما در دورانی زندگی میکنیم که خلاقیت و زمان  دو عامل کلیدی عامل برای استفاده از فرصت‌ها ( خلق و یا کشف فرصت ) و یا از دست دادن آن‌ها محسوب می‌شود، امروزه خلاقیت و سرعت طی فرآیند خلق یک ایده تا عملیاتی کردن آن اصلی ترین رکن موفقیت شرکت های خلاق و  دانش بنیان می باشد . کارافرینان و   نیز شرکت های دانش بنیانی  که بتوانند فرآیند خلق ایده و مدیریت و پرورش آن  را  هوشمندانه  مدیریت  نمایند  مزیت رقابتی قابل ملاحظه ای را در این شرایط بیمار اقتصادی کشور خواهند داشت
اتحادیه صادرکنندگان صنعت مخابرات ایران اولین وبینار کارافرینی در صنعت ICT را با حضور نمایندگان مجلس برگزار کرد  اتحادیه  صادرکنندگان  صنعت مخابرات ایران  با درک این موضوع و با تدوین استراتژی های مناسب ، امیدوار است  بتواند پیوند محکمی را با فراکسیون اقتصاد دانش بنیان ، فراکسیون کارافریمی    شبکه علمی کشور  و نهادهای ذیربط و متولی این موضوع داشته و در این برهه خطیر اقدامات موثرتری را در راستای تسهیل سازی فرایند  خلاق سازی شرکت ها و  پیش تر از آن سهولت کسب و کار شرکت های دانش بنیان به عمل آورد
 
 

لینک منبع خبر

, , , , , , , , , , , , , , ,
فهرست