حمایت دولت از عرضه فولاد در بورس کالا – بورس امروز

شناسه خبر : ۵۴۰۸۲ | تاریخ انتشار : ۱۲ مرداد ۱۳۹۹ – ۱۶:۲۹ |

عضو هیئت‌مدیره انجمن فولاد جزئیاتی از نشست تولیدکنندگان فولاد با مسئولان دولتی ارائه داد و گفت: دولت حمایت خود را از عرضه در بورس کالا اعلام کرد.

به گزارش بورس امروز، سید رضا شهرستانی با تشریح جزئیات جلسه تولیدکنندگان فولاد با مسئولان دولتی، گفت: در جلسه تولیدکنندگان فولاد با محمد نهاوندیان معاون اقتصادی رئیس‌جمهور،ایشان بر عرضه فولاد متناسب با نیاز کشور تاکید کرد.

وی افزود: در این نشست درباره مدیریت بازار فولاد و چگونگی عرضه در بورس مباحثی مطرح شد و دولتی‌ها حمایت خود را از عرضه فولاد در بورس کالا اعلام کردند.

ضرایب تعیین قیمت زنجیره فولاد تغییر نکند

عضو هیئت‌مدیره انجمن فولاد  با بیان اینکه تاکنون قیمت زنجیره فولاد بر مبنای ضرایبی از معدل ۳ ماهه قیمت شمش فولاد خوزستان تعیین شده است، تصریح کرد: خواسته تولیدکنندگان فولاد این بود که ضرایب تعیین قیمت زنجیره فولاد اعم از کنسانتره، گندله و آهن اسفنجی تغییر نکند زیرا با برخی تصمیمات معاونت معدنی، نتایج ۱۲ ساله قیمت‌گذاری زنجیره فولاد زیر سوال رفته بود. درعین‌حال با افزایش ضرایب، قیمت فولاد شدیداً افزایش می‌یابد.

شهرستانی ادامه داد: در این جلسه آقای نهاوندیان تاکید کرد که دولت به دنبال ایجاد اقتصاد سالم و به‌دوراز دخالت دولت است. درعین‌حال ایشان بر عرضه فولاد متناسب با نیاز کشور تاکید کرد. در مقابل، تولیدکنندگان نیز عنوان کردند که اگر دولت دخالتی در قیمت‌گذاری نداشته باشد و سقف قیمتی تعیین نشود، بازار به تعادل خواهد رسید.

وی افزود: همچنین عنوان کردیم که اگر هزینه حمل از درب کارخانه تا بازارهای صادراتی از قیمت فولاد کسر شود، قیمت داخلی مشخص می‌شود. پس نباید سقف قیمتی دستوری تعیین شود تا بین صادرات و بازار داخل تعادل برقرار شود.

تعیین سقف قیمتی منجر به رانت شد

عضو هیئت‌مدیره انجمن فولاد با بیان اینکه تعیین سقف قیمتی برای فولاد باعث ایجاد رانت شده است، گفت: قرار شد ببینیم طی دو ماه آینده وضعیت بازار به چه صورت درمی‌آید و در مورد برداشتن سقف قیمت در بورس نیز کار کارشناسی صورت گیرد.

وی با تاکید بر اینکه افزایش عرضه فولاد باعث رفع مشکل گرانی این محصول خواهد شد، گفت: افزایش عرضه زمانی صورت می‌گیرد که قیمت‌گذاری دستوری نداشته باشیم زیرا تعیین قیمت دستوری باعث ایجاد تقاضای کاذب در بازار می‌شود.

به گفته شهرستانی، نهایتاً در این جلسه قرار شد ضرایب قیمت زنجیره فولاد تغییری نکند و عرضه فولاد در بورس کالا ادامه یابد. در مورد سقف قیمت در بورس نیز بررسی دقیق‌تری انجام شود.

وی ادامه داد: در نشست نهاد ریاست جمهوری، معاون معدنی وزارت صنعت و همچنین نمایندگانی از بورس کالا حضور داشتند.