سامانه بهین‌یاب تقاضا و عرضه در بازار را متوازن می‌کند – بورس امروز

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت  بر استفاده از سامانه بهین‌یاب تاکید کرد و معتقد است که با استفاده بررسی‌های این سامانه در حوزه تقاضا، تقاضای کاذب خریداران از بین برود و در بخش عرضه نیز، عرضه محصولات به نحوی صورت می‌گیرد که کارخانه‌ها بدون مواد اولیه باقی نمانند.

به گزارش بورس امروز، حسین مدرس خیابانی با تأکید بر اینکه وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) با هدف اجرای فرمان مقام معظم رهبری مبنی بر مهار قیمت‌ها و برخورد با هرگونه گرانفروشی و کمبود کالا در بازار برخورد می‌کند، گفت: وزارت صمت به‌شدت با هرگونه افزایش قیمت افسار گسیخته مقابله کرده و تمرکز اصلی خود را افزون بر تأمین به‌موقع مایحتاج موردنیاز مردم، بر نظارت بر انبارها و مراکز نگهداری کالاها قرار داده است.

هیچ‌گونه کمبود کالایی در بازار وجود ندارد

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت با تأکید بر اینکه هیچ‌گونه کمبود کالای اساسی و اقلام ضروری موردنیاز مردم وجود ندارد و کالاهای اساسی به میزان مکفی تأمین‌شده است، افزود: بر این اساس، سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، آن دسته از تغییرات قیمت مورد تقاضای بخش تولید کشور را که متأثر از شاخص‌های کلان اقتصادی بوده و به‌صورت منطقی رخ‌داده، مورد رسیدگی قرار خواهد داد؛ اما هیچ تولیدکننده‌ای بدون دریافت مجوز از این سازمان، حق تغییر قیمت را ندارد.

مدرس خیابانی تأکید کرد: بر این اساس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان با هرگونه افزایش قیمت بدون ضابطه به‌شدت برخورد خواهد کرد.

مردم از مغازه‌هایی که برچسب قیمت ندارند، کالا خریداری نکنند

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: از مردم نیز درخواست می‌شود تا کالاها و مایحتاج موردنیاز خود را تنها از مغازه‌ها و فروشگاه‌هایی خریداری کنند که دارای برچسب قیمت باشند؛ ضمن اینکه به‌عنوان ناظران بر بازار، تفاوت بین قیمت‌هایی که سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان اعلام می‌کند با بازار را نیز، از طریق سامانه ۱۲۴ اطلاع دهند.

مدرسخیابانی ادامه داد: بر این اساس تمرکز اصلی بازرسی‌ها بر روی ۱۰۰ قلم کالای اساسی و ضروری موردنیاز و مرتبط با معیشت مردم است؛ ضمن اینکه طرح‌های ویژه نظارت بر بازار کالاهای اولویت‌دار نیز با هماهنگی سازمان‌های نظارتی همچون دادستانی، سازمان تعزیرات حکومتی و بازرسان اصناف در حال اجرا است؛ ضمن اینکه سامانه‌هایی نیز تدارک دیده‌شده است که کالاهای تولیدی و موجودی انبارها را ردیابی می‌کند.

وی با تأکید بر اینکه سامانه جامع انبارها، موجودی کالا را به‌دقت رصد می‌کند، خاطرنشان کرد: این سامانه در هرکجا که انباشت کالا چه در محل‌های توزیع و انبارهای عمومی و چه در انبار کارخانه‌ها وجود داشته باشد را رصد کرده و اگر صاحبان کالا، اعلام موجودی نکنند، با آن‌ها برخورد می‌کند.

پایش دقیق خریداران و عرضه کافی محصولات در بورس

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت اصلاح سازوکارهای عرضه کالا در بورس را ازجمله سیاست‌های مقابله با گران‌فروشی و برخی جریانات برهم زننده بازار دانست و گفت: برخی سازوکارها در بورس کالا اصلاح‌شده تا مکانیم عرضه و تقاضای مواد اولیه در بورس را دارای حساب‌وکتاب بیشتری نماید، بر این اساس این اصلاحات در حوزه عرضه و تقاضای محصولات پتروشیمی و نیز محصولات فولادی قابل‌پیگیری است؛ چراکه پاشنه آشیل بورس این است که عرضه فولاد و پتروشیمی در آن، اتصال قوی با مصرف‌کنندگان و تقاضای واقعی ندارد. بنابراین سازوکارها باید به‌گونه‌ای تدارک دیده شود که تقاضای کاذب در بخش خریداران از بین برود و تقاضاهای موجود از طریق سامانه بهین‌یاب، مجدد موردبررسی قرار گیرد تا تقاضای غیرواقعی را مدیریت نماید.

مدرس خیابانی ادامه داد: چنانچه تقاضای کاذب در بورس کالا پاسخ داده شود، آنگاه محصول خریداری‌شده در بازار آزاد عرضه می‌شود و قیمت را تا چند برابر افزایش می‌دهد؛ این در حالی است که در بخش عرضه نیز، باید عرضه محصولات به نحوی صورت گیرد که کارخانه‌ها نیز بدون مواد اولیه باقی نمانند.

دولت نسبت به افزایش قیمت کالاها بی‌تفاوت نیست

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: دولت به‌هیچ‌وجه نسبت به افزایش قیمت کالاها بی‌تفاوت نیست و حتماً هم در عرضه و پاسخگویی به تقاضای موجود برای صد قلم کالا نیز دقت لازم را به عمل خواهد آورد، ضمن اینکه بر روی انبارها و مراکز نگهداری کالا به‌شدت دقیق شده و با هرگونه تخلف برخورد می‌کند.

مدرس خیابانی راه‌اندازی سامانه بازرسی الکترونیکی و ارسال پرونده‎‌های تخلفات به سازمان‌های نظارتی را ازجمله راهکارهای کنترل قیمت‌ها دانست و گفت: راه‌اندازی سامانه الکترونیکی بازرسی و ارسال پرونده‌ها در قالب آن، کمک بسیاری خواهد کرد تا با تخلفات در سریع‌ترین زمان ممکن برخورد کرد، این در حالی است که سازمان تعزیرات حکومتی نیز پای‌کار بوده و با گشت‌های مشترکی که تعریف کرده است، تلاش نموده تا با تخلفات برخورد کند.

وی با تأکید بر اینکه باید با ایجاد عرضه و افزایش تولیدات داخلی، به تعادل بازار کمک کرد گفت: وفور کالا حتماً کمک خواهد کرد تا گرانی‌های ناشی از کمبود کالا پیش نیاید؛ به همین دلیل باید به مردم اطمینان داد که هم‌اکنون هیچ‌گونه کمبودی در تأمین کالاهای اساسی و ضروری موردنیاز مردم وجود ندارد و این کالاها به میزان کافی برای تأمین نیازهای مردم ظرف ماهه‌ای آینده، تأمین‌شده و جای نگرانی نیست.

توزیع کالاهای احتکار شده به قیمت مصوب با حکم دادستانی

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: سازمان‌های صمت در استانها مکلف هستند که آمارهای بازرسی و آمارهای تشکیل پرونده را نیز به صورت روزانه اعلام کنند.

وی یادآوری کرد: کالاهای کشف شده از انبارها با ابلاغیه دادستانی، به قیمت مصوب بین مردم توزیع خواهد شد.

لینک منبع خبر

, , , , , , , , , , , , , ,
فهرست