قیمت دلار و یورو یکشنبه ۱۲ مردادماه ۹۹/ رشد شاخص ارزی در صرافی ملی/ دلیل افزایش قیمت ارز چیست؟

بازار ارز در دومین روز هفته با رشد نرخ دلار و یورو در صرافی های مجاز همراه شده است. به گونه ای که شاخص ارزی در ادامه ورود به کانال بیست و یک هزار تومان، با روند صعودی همراه است.

به گزارش نبض بورس؛ در معاملات امروز (یکشنبه دوازدهم مردادماه ۹۹) بازار ارز، شاهد افزایش قیمت دلار و یورو در بازار هستیم.

به گونه ای که در صرافی های بانکی و مجاز سطح کشور، هر اسکناس دلار آمریکا به نرخ ۲۰۰۰۰ تومان از مردم خریداری می شود و در مقابل به قیمت ۲۱۷۰۰ تومان به متقاضی دریافت دلار فروخته می شود که نسبت به روز شنبه، ۴۰۰ تومان گران تر شده است.

همچنین هر اسکناس یورو در این صرافی ها، به قیمت ۲۳۵۰۰ تومان از مردم خریداری می شود و در مقابل به قیمت ۲۵۵۰۰ تومان به متقاضی دریافت یورو فروخته می شود که نسبت به روز قبل، ۴۰۰ تومان گران تر شده است.

دلیل افزایش قیمت ارز چیست؟

وحید شقاقی شهری عضو هیات علمی دانشگاه خوارزمی و کارشناس مسائل اقتصادی در گفتگو با خبرنگار تابناک اقتصادی گفت: مشکلات مربوط به نرخ ارز بخشی به مسائل داخلی و بخشی نیز به مسائل خارجی باز می گردد.

وی افزود: با این حال ریشه اصلی مشکلات ارزی کشور به دلایل اقتصادی باز می گردد. شقاقی شهری ادامه داد: نرخ ارز و نوسانات آن به چند عامل وابسته است.

  • اولین عامل بدهی خارجی کشور
  • دومین عامل تراز تجاری کشور
  • سومین عامل تراز ارزی کشور 
  • چهارمین عامل نیز تورم در اقتصاد است

این چهار عامل معمولا مهمترین عواملی هستند که می توانند حرکت های متغیر نرخ ارز را تعیین کنند.

نرخ رسمی ۴۷ ارز در بانک مرکزی

بانک مرکزی نرخ رسمی ۴۷ ارز را برای امروز اعلام کرد که بر اساس آن نرخ تمام ارزها ثابت ماند.

براساس اعلام بانک مرکزی هر دلار آمریکا برای امروز (یکشنبه دوازدهم مرداد ماه ۹۹) بدون تغییر نسبت به روز گذشته، ۴۲ هزار ریال قیمت خورد. همچنین هر پوند انگلیس بدون تغییر به قیمت ۵۴ هزار و ۹۴۹ ریال و هر یورو نیز بدون تغییر به قیمت ۴۹ هزار و ۲۶۱ ریال اعلام شد.

افزون بر این، هر فرانک سوئیس۴۵ هزار و ۹۸۷ ریال، کرون سوئد ۴ هزار و ۷۸۴ ریال، کرون نروژ ۴ هزار و ۶۱۷ ریال، کرون دانمارک ۶ هزار و ۶۴۱ ریال، روپیه هند ۵۶۱ ریال، درهم امارات متحده عربی ۱۱ هزار و ۴۳۷ ریال، دینار کویت ۱۳۷ هزار و ۴۳۷ ریال، یکصد روپیه پاکستان ۲۵ هزار و ۵۶ ریال، یکصد ین ژاپن ۳۹ هزار و ۶۸۵ ریال، دلار هنگ‌ کنگ ۵ هزار و ۴۱۹ ریال، ریال عمان ۱۰۹ هزار و ۲۳۳ ریال و دلار کانادا ۳۱  هزار و ۳۱۵ ریال قیمت خورد.

از سوی دیگر، نرخ دلار نیوزیلند ۲۷ هزار و ۸۵۹ ریال، راند آفریقای جنوبی دو هزار و ۴۶۱ ریال، لیر ترکیه ۶ هزار و ۲۴ ریال، روبل روسیه ۵۶۵ ریال، ریال قطر ۱۱ هزار و ۵۳۹ ریال، یکصد دینار عراق ۳ هزار و ۵۳۰ ریال، لیر سوریه ۸۳ ریال، دلار استرالیا ۲۹ هزار و ۹۸۲ ریال، ریال سعودی ۱۱ هزار و ۲۰۰ ریال، دینار بحرین ۱۱۱ هزار و ۷۰۱ ریال، دلار سنگاپور ۳۰ هزار و ۵۵۷ ریال، یکصد تاکای بنگلادش ۴۹ هزار و ۶۵۹ ریال، ده روپیه سریلانکا ۲ هزار و ۲۶۲ ریال، کیات میانمار ۳۱ ریال و یکصد روپیه نپال ۳۴ هزار و ۸۷۰ ریال تعیین شد.

همچنین، نرخ یکصد درام ارمنستان ۸ هزار و ۶۶۲ ریال، دینار لیبی ۳۰ هزار و ۵۵۷ ریال، یوان چین ۶ هزار و ۲۲ ریال، یکصد بات تایلند ۱۳۴ هزار ۳۵۷ ریال، رینگیت مالزی ۹ هزار و ۹۰۶ ریال، یک هزار وون کره جنوبی ۳۵ هزار و ۱۷۰ ریال، دینار اردن ۵۹ هزار و ۲۳۸ یال، یکصد تنگه قزاقستان ۹ هزار و ۹۵۴ ریال، لاری گرجستان ۱۳ هزار و ۶۷۰ ریال، یک هزار روپیه اندونزی ۲ هزار و ۸۵۹ ریال، افغانی افغانستان ۵۴۸ ریال، روبل جدید بلاروس ۱۷ هزار ۱۴۴ ریال، منات آذربایجان ۲۴ هزار و ۷۲۱ ریال، یکصد پزوی فیلیپین ۸۵ هزار و ۴۸۰ ریال، سومونی تاجیکستان ۴ هزار  و ۷۴  ریال، بولیوار جدید ونزوئلا ۴ هزار و ۲۰۶ ریال و منات جدید ترکمنستان ۱۱ هزار و ۹۷۰ ریال ارزش‌گذاری شد.

 

 

لینک منبع خبر

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
فهرست