ورود ۱۵ درصد دیگر از منابع شستا به بورس در سال ۹۹ – بورس امروز

شناسه خبر : ۵۴۰۹۹ | تاریخ انتشار : ۱۲ مرداد ۱۳۹۹ – ۱۶:۵۱ |

عضو هیئت‌مدیره سازمان تأمین اجتماعی از ورود ۱۵ درصد دیگر از دارایی‌ها و دیگر منابع این شرکت به بورس تا پایان سال خبرداد و گفت: هم‌اکنون بیش از ۸۵ درصد از منابع این سازمان در بازار سرمایه سرمایه‌گذاری می‌شود.

به گزارش بورس امروز، مرتضی لطفی در این باره توضیح داد: درآمد سازمان تامین اجتماعی به‌طور متوسط در هر ماه برابر با ۱۲ هزار میلیارد تومان است که در صورت عدم وصول اعتبار با کسری بودجه مواجه می‌شود؛ مخارج جاری نیز ۱۱ تا ۱۲ هزار میلیارد تومان است که در سال ۹۹ سازمان تامین اجتماعی را با کسری هزار میلیارد تومانی روبه‌رو کرده است.

وی ادامه داد: این کسری بودجه از طریق برخی از سرمایه‌گذاری‌ها و کسب ۱۷ هزار میلیارد تومان (مطابق با پیش‌بینی‌ها) جبران و منابع این سازمان با اجرای برخی از طرح‌های سرمایه‌گذاری قابل رشد است.

۹۰ شرکت کم بازده به شستا واگذار شد

عضو هیئت‌مدیره سازمان تأمین اجتماعی با اشاره به قابلیت سازمان تامین اجتماعی در عرصه درآمدزایی تاکید کرد: مطابق با اصل ۴۴ قانون سازمان تامین اجتماعی درصدد واگذاری باقی سهام شستا و ورود تمامی شرکت‌ها در بازار بورس کشور است. بر اساس برنامه راهبردی نیز باید در ۶ صنعت (با بازدهی بالا) سرمایه‌گذاری و از پراکندگی منابع و درآمدها جلوگیری شود.

به گفته لطفی، از ۲۷۰ شرکت ۹۰ سازمان از شرکت‌های کم بازده محسوب می‌شد که در قالب واگذاری به سازمان تامین اجتماعی داده شده بود.

وی ادامه داد: اقدام‌های سازمان تامین اجتماعی نیز در دو سال اخیر شکاف منابع و مصارف را کاهش داده و بانک رفاه نیز به‌عنوان یکی از مهم‌ترین همراهان این سازمان در هر ماه پرداخت‌ها را محقق کرده است.

شستا بدون برنامه‌ریزی دولت برای تامین منابع با مشکل روبه‌رو می‌شود

عضو هیئت‌مدیره سازمان تأمین اجتماعی یادآور شد: در صورت نبود برنامه‌ریزی دولت به‌منظور پرداخت بدهی‌ها بی‌شک تامین اجتماعی در کوتاه‌مدت برای تامین منابع و هزینه‌های خدمات بهداشت و درمان و مستمری‌بگیران و… با دشواری روبه‌رو می‌شود.

لطفی با اشاره به طرح تحول دیجیتال گفت: امروز این طرح یکی از مهم‌ترین اهداف سازمان تامین اجتماعی است؛ هم‌اکنون استفاده از مراکز بهداشت و درمان غیرمستقیم با عدم نظارت و هزینه‌های اقتصادی قابل‌توجه همراه شده است و طرح نظام ارجاع (تحول دیجیتال) بیماران را به مراکز درمان سازمان تامین اجتماعی ارجاع می‌دهد.

وی تاکید کرد:‌ در واقع منابع مصرفی سازمان تامین اجتماعی بر اساس یک تجزیه‌وتحلیل در قالب کاهش‌ هزینه‌ها و ترمیم درآمدها بررسی می‌شود.

  • منبع خبر : ایرنا