کد خبر: 4520462
0

وقایع بورس تهران در هفته‌ ای که گذشت / بیشترین ارزش معاملات ۱۴۰۰ در این هفته رقم خورد

اقتصاد‌آنلاین-سیده زینب رزم گیر؛ در هفته‌ای که گذشت بازار سهام شاهد سه روز سبز و دو روز سرخ بود. در روز ابتدایی هفته، شاخص کل کار خود را با رشد ۳۰هزار واحدی و ورود پول افراد حقیقی شروع کرد. روز یکشنبه نیز شاهد رشد ۱۷هزار واحدی شد. اما در روزهای دوشنبه و سه شنبه شاخص سرخ‌پوش شد و در آخرین روز هفته نیز با رشد هشت هزار واحدی به کار خود پایان داد.

وضعیت شاخص‌ها

شاخص کل بورس تهران در مجموع ۳۹هزار واحد رشد کرد و از ارتفاع یک میلیون و ۱۰۹هزار واحد به یک میلیون و ۱۴۸هزار واحد رسید. همچنین شاخص کل هم وزن با افت ۰.۳درصدی رو به رو شد. شاخص کل فرابورس نیز دو روز قرمز و سه روز سبز را تجربه کرد و در مجموع ۱۱۱واحد معادل ۰.۶درصد رشد کرد.

پربازده‌ترین نمادهای هفته

نمادهای «غکورش» با ۲۷.۵درصد، نماد «برکت» با ۲۳.۸درصد و نماد «فتوسا» با ۲۰.۲درصد بیشترین بازدهی را طی این هفته ثبت کردند. در سمت دیگر، «ثتران» با ۴۰.۲درصد، «تاپکیش» با ۳۴.۷درصد و «فالوم» با ۳۱.۵درصد سهامداران خود را نقره داغ کردند.

ارزش معاملات

متوسط ارزش معاملات این هفته به حدود سه هزار و ۵۳۸میلیارد تومان رسید که نسبت به هفته پیش حدود ۶۵درصد افزایش یافته است. همچنین بیشترین ارزش معاملات هفته و همچنین بیشترین ارزش معاملات سال ۱۴۰۰ تاکنون با جهار هزار و ۹۳۸میلیارد تومان متعلق به روز یک شنبه، ۹خرداد ماه و کمترین ارزش معاملات با دو هزار و ۳۹۴میلیارد تومان متعلق به روز سه شنبه بود.

وضعیت صنایع مختلف

بیشترین معاملات بورس و فرابورس در هفته‌ای که گذشت به گروه «فلزات اساسی» تعلق داشت به طوری که دو هزار و ۵۶۷میلیارد تومان فقط در این بخش جا به جا شد، گروه«فرآورده‌های نفتی» با معاملات دو هزار و ۱۵۶میلیارد تومانی دوم شد و «محصولات شیمیایی» با هزار و ۶۶۱میلیارد تومان در جایگاه سوم قرار گرفت. 

در این هفته تعداد گروه‌هایی که با دل خوش بازار را ترک کردند نسبت به هفته‌های گذشته بیشتر شد. گروه «استخراج نفت و خدمات جانبی» با ۵.۷درصد، گروه «فرآورده‌های نفتی» با ۴.۷درصد و گروه «فلزات اساسی» با سه درصد رشد پر بازده‌ترین گروه‌های این هفته بودند.در طرف دیگر کم بازده‌ترین گروه‌ها به ترتیب «محصولات کاغذی» با منفی ۹.۸درصد، «پیمانکاری صنعتی» با منفی ۴.۲درصد و «رایانه و فعالیت‌های وابسته» با منفی ۴.۱درصد به ثبت رسیدند.

تغییر مالکیت حقیقی و حقوقی

در اولین روز از هفته‌ای که گذشت بازار پس از مدت‌ها شاهد ورود پول قابل توجهی از سمت افراد حقیقی شد. پس از آن در روزهای میانی هفته دوباره خروج پول شدت گرفت و در پایان هفته از شدت خروج پول کاسته شد. در مجموع خالص فروش حقیقی‌ها حدود ۷۸۰میلیارد تومان از خریدشان بیشتر بود. گفتنی است این هفته گروه «فرآورده‌های نفتی» با ۱۲۷میلیارد تومان و گروه‌های «فلزات اساسی» با ۱۲۴میلیارد تومان و «محصولات شیمیایی» با ۷۶میلیارد تومان طعم ورود پول را چشیدند. در طرف دیگر گروه‌های «بانک‌ها و موسسات اعتباری» با ۳۴۸میلیارد تومان و «بیمه و صندوق بازنشستگی» با ۲۲۷میلیارد تومان و «محصولات غذایی و آشامیدنی» با ۱۳۲میلیارد تومان به ترتیب بیشترین تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی را ثبت کردند. 

بیشترین ورود و خروج پول به کدام نمادها بود؟

گفتنی است بیشترین خروج پول حقیقی به ترتیب متعلق به نمادهای «وپاسار»، «بنو» و «وبملت» بود. به طوری که مالکیت حقوقی در ترکیب سهامداری بانک پاسارگاد ۱۲۶میلیارد تومان و بیمه تجارت نو ۱۰۲میلیارد تومان افزایش یافت. از طرف دیگر بیشترین ورود پول حقیقی به ترتیب متعلق به نمادهای «شپنا»، «فولاد» و «غکورش» بود. به طوری که مالکیت حقیقی در ترکیب سهامداری پالایش نفت اصفهان ۱۱۳میلیارد تومان و فولاد مبارکه اصفهان ۹۷میلیارد تومان افزایش یافت.

اخبار مهم هفته و اخبار سهام عدالت

ارزش سهام عدالت در آخرین روز هفته 

ارزش سبد ۵۳۲هزار تومانی و یک میلیون تومانی سهام عدالت به ترتیب به ۱۰ میلیون و ۴۳۶هزار تومان و ۱۹ میلیون و ۶۵۹هزار تومان رسید.  همچنین ارزش ۶۰درصد قابل فروش سبد ۵۳۲هزار تومانی سهام عدالت به ۶ میلیون و ۲۶۱هزار تومان رسیده است.

زمان واریز مرحله دوم سود سهام عدالت اعلام شد

وزیر اقتصاد گفت: مرحله دوم سود سهام عدالت قبل از عید قربان پرداخت می‌شود.

آزادسازی مابقی سهام عدالت بستگی به شرایط بازار دارد و در صورتی که شرایط بازار مناسب باشد ۴۰درصد باقیمانده آزاد خواهد شد.

پرداخت ۵۰درصد دوم سود سهام عدالت تا پایان تیر

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: تلاش می‌کنیم تا پایان تیر و قبل از عید قربان ۵۰درصددوم سود سهام عدالت را پرداخت کنیم.

او گفت: زمان جبران زیان پالایشی یکم، یکی از موارد هفت گانه مصوبه شورای هماهنگی سران بود که منتظریم ابلاغ شود و بعد از آن جبران خواهد شد.

در ادامه دژپسند در مورد مصوبات بورسی سران قوا گفت: خوشبختانه در جلسه شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا پیشنهادات سازمان بورس مورد تصویب قرار گرفت و ما منتظریم این مصوبات توسط مقام معظم رهبری تصویب و ابلاغ شود بنابراین مراحل اداری ابلاغ طی می‌شود و به زودی این مصوبات برای اجرا ابلاغ می‌شود.

اکبر کمیجانی رئیس کل بانک مرکزی شد!

عبدالناصر همتی از ریاست بانک مرکزی برکنار شد و اکبر کمیجانی قائم‌مقام رییس بانک مرکزی به ریاست بانک مرکزی منصوب شد.

فرآیند تحویل قرارداد آتی نقره سررسید خرداد ماه۱۴۰۰ اعلام شد

براساس اطلاعیه صادره از سوی بورس کالا، فرآیند تحویل در قراردادهای آتی نقره تحویل خرداد ماه ۱۴۰۰ در روز سه شنبه ۱۸ خردادماه جاری انجام خواهد شد.

براساس این اطلاعیه، کلیه مشتریان فروشنده و خریدار دارای موقعیت تعهدی باز، موظفند طبق ضوابط اعلام‌شده جهت انجام فرآیند تحویل اقدام کنند. گفتنی است، هر قرارداد آتی نقره شامل ۱۰۰ گرم از این محصول است.

کارگزار فروشنده موظف است حداکثر تا سه روز کاری قبل از آخرین روز معاملاتی یعنی روز ۱۲ خرداد ماه لیست مشتریان فروشنده دارای گواهینامه ثبت‌نام نظام مالیات بر ارزش افزوده را به همراه مدارک مربوطه به بورس ارسال کند.

کلیه مشتریان فروشنده موظفند دو روز کاری قبل از سررسید خردادماه ۱۴۰۰ یعنی روز پنج شنبه ۱۳ خرداد ماه و براساس تعیین وقت قبلی اقدام به تحویل نقره به باجه معرفی شده،کنند.

چرا ولکار نیامده به تعویق افتاد؟

عرضه اولیه ولکار که قرار بود با حداکثر ۱۵۰سهم برای هر شخص حقیقی و حقوقی از ۲,۰۹۰ ریال الی ۲,۲۰۰ ریال به بازار بیاید به تعویق افتاد. مدیرعامل شرکت مدیریت فناوری بورس تهران علت آن را اینگونه شرح داد: براساس اطلاعیه مدیریت عملیات بازار درخصوص عرضه اولیه نماد معاملاتی شرکت لیزینگ کارآفرین با نماد «ولکار»، به علت تغییرات زیرساخت سامانه پس از معاملات، تاریخ عرضه شرکت مذکور از روز چهارشنبه مورخ ۱۲ خرداد به روز چهارشنبه مورخ ۱۹ خردادماه موکول شد.

تغییر زیرساخت سامانه پس از معاملات، پروژه‌ای است که در دو روز پنج‌شنبه و جمعه هفته جاری قابل انجام نیست و باید از این تعطیلات طولانی‌تر برای بروزرسانی آن استفاده کرد. 

به طور معمول از بازه زمانی روزهای تعطیل برای بروزرسانی زیرساخت‌ها استفاده می‌کنیم. یکی از موارد نیز، موضوع زیرساخت‌های سامانه پس از معاملات است که قرار بر استفاده از زمان تعطیلات به عنوان فرصتی برای بروزرسانی آن است و امیدوار هستیم که روز دوشنبه (۱۷ خردادماه)، یک سامانه بروزرسانی شده را مورد استفاده قرار دهیم.

جریان صندوق‌ها سرمایه‌گذاری اهرمی (Leveraged Fund ) چیست؟

میثم فدایی، مدیر نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس گفت: کلیات اساسنامه و امیدنامه صندوق‌ها سرمایه‌گذاری اهرمی (Leveraged Fund) تصویب شد و جهت دریافت نظر فعالان بازار سرمایه منتشر خواهد شد.

رضا نوحی، رییس اداره امور صندوق‌های سرمایه‌گذاری سازمان بورس در همین رابطه گفت: صندوق سرمایه‌گذاری سهامی اهرمی با امکان سرمایه‌گذاری همزمان سرمایه‌گذاران ریسک‌گریز و ریسک‌‌پذیر، نخستین نوع صندوق سرمایه‌گذاری خواهد بود که هم‌زمان از هر دو سازوکار صدور و ابطال و بورس‌ها جهت سرمایه‌گذاری و انتقال مالکیت واحدهای سرمایه‌گذاری بهره می‌گیرد. مقررات مربوط به این نوع از صندوق‌های سرمایه‌گذاری طوری تدوین شده است که صندوق ملزم به رعایت نصاب صندوق‌های سهامی است. در این صندوق‌ها عمده پرتفوی صندوق را سرمایه‌گذاری در سهام و حق تقدم سهام تشکیل خواهد داد؛ همچنین مدیریت پرتفوی صندوق فعال بوده و مدیر صندوق می‌تواند بر اساس نصاب تعریف شده، نسبت به سرمایه‌گذاری در سهام و حق تقدم سهام اقدام کند. در این صندوق‌ها برای ورود و خروج متقاضیان سرمایه‌گذاری در واحدهای عادی از سازوکار مبتنی بر صدور و ابطال استفاده می‌شود و ورود و خروج متقاضیان سرمایه‌گذاری در واحدهای ممتاز از طریق معاملات واحدهای ممتاز در بورس انجام می‌شود.

محمدعلی دهقان دهنوی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در همین رابطه گفت: تا آخر خرداد صندوق اهرمی در بورس برای اولین‌بار راه‌اندازی می‌شود. این صندوق ترکیبی از سرمایه‌گذاران ریسک‌پذیر و ریسک‌گریز خواهد بود و کمک می‌کند تا ریسک و خطر در بازار سرمایه کنترل شود. صندوق اهرمی طراحی کرده‌ایم که دستورالعمل آن در سایت سازمان بورس قرار داده شده تا نظرات کارشناسان و دست‌اندرکاران را ظرف یک هفته دریافت کنیم و نسخه نهایی این صندوق به زودی ابلاغ می‌شود.

درج نمادها

شرکت صنایع شیمیایی کیمیاگران با نماد شکام در بازار دوم فرابورس ایران درج شد. همچنین شرکت سیمان اردستان به عنوان پانصد و هشتاد و هشتمین شرکت پذیرفته شده در بخش «سیمان، آهک و گچ»، گروه و طبقه «تولید سیمان، آهک و گچ»، با کد «۵۳۹۴» و نماد «اردستان» در فهرست نرخ‌های بازار دوم بورس اوراق بهادار تهران درج شده است.

آتش سوزی در پالایشگاه تهران

منصور درجاتی، مدیرکل مدیریت بحران تهران گفت: حادثه بر اثر نشت یکی از خطوط انتقال داخل پالایشگاه رخ داده و چون توام با حریق بوده، دود گسترده ای دیده می شود.

همچنین او گفت: به دلیل ضریب ایمنی بالای پالایشگاه، مشکل خاصی نخواهیم داشت اما برای اطمینان بیشتر و جلوگیری از سرایت آتش به مخازن دیگر باید سرعت عمل داشته باشیم.

اخبار محیط آزمون تنظیم‌گری (سندباکس) بازار سرمایه

محمدعلی دهقان دهنوی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: محیط آزمون یا همان سندباکس فرصتی را فراهم می‌کند که پیشنهادات قبل از آنکه رد شوند، در یک محیط تحت نظارت و بدون قوانین دست و پاگیر آزمایش شود.

او گفت: طرح ها و ایده ها در فضای سندباکس آزمایش شده و در محیط ‌آزمون ایده‌ها به خوبی و به دور از محدودیت‌ها فرصت بروز و ظهور می‌یابند و اشکالات آنها مشخص و رفع می‌شود. در عین حال مشخص می شود که به طراحی چه مقرراتی برای مواجه شدن با مشکلات ایده‌ها نیازمندیم.

رییس سازمان بورس افزود: مراسم رونمایی از محیط آزمون تنظیم‌گری (سندباکس) بازار سرمایه در وزارت امور اقتصادی و دارایی برگزار شد.

حمید حسن‌آبادی، مدیر فناوری اطلاعات سازمان بورس در این رابطه گفت: محیط‌های آزمون تنظیم‌گری از یک طرف بستری برای آزمودن طرح‌های جدید و نوآرانه فراهم می‌آورد تا اینگونه کسب و کارها به دور از بروکراسی‌های اداری و فرایندهای طولانی مجوزدهی، در دوره‌ای موقت و زمانبندی شده و با شرایطی خاص در معرض آزمون قرار گیرند و در صورت موفقیت مسیر فعالیت دائم خود را آغاز کنند.

از طرف دیگر و طی این روند، نهاد تنظیم‌‌گر می‌تواند با استفاده از ساز و کارهای کنترلی علاوه بر رصد فعالیت آنها نسبت به وجوه و پیچیدگی ­های ابعاد کار، شناخت لازم را حاصل کرده و قواعد و مقررات لازم را در راستای فعالیت دائم اینگونه کسب و کارها تبیین کند.

در حال حاضر محیط آزمون تنظیم‌گری بازار سرمایه پس از اخذ موافقت اصولی از کارگروه مدیریت یکپارچه و هماهنگی محیط‌های آزمون وزارت أمور اقتصاد و دارایی، به تصویب شورای عالی بورس رسید تا با به کارگیری ظرفیت‌های فراوان نوآوری، تیم‌های جوان و چابک در حوزه‌های گوناگون فناوری‌های مالی در جهت توسعه اقتصاد هوشمند گامی موثر برداشته شود.

لینک منبع خبر

تگ ها: , ,

اخبار مرتبط

دولت و صاحبان سرمایه نباید در بورس دخالت کنند

به گزارش تجارت‌نیوز، وی در برنامه‌ای تلویزیونی که از شبکه ۳ سیما پخش شد، سخن می‌گفت. گزیده‌ای از سخنان وی را در ادامه می‌خوانید. -بازار سرمایه یکی از سالم‌ترین بازارها برای جذب نقدینگی…
کد خبر: 4523697

بیم و امیدها از بورس و روزهای آینده

عرضه مسکن در بورس کالا از آن موضوع‌هایی است که هر چند وقت یک بار در فضای خبری کشور مطرح می‌شود و کم و بیش کاربران شبکه‌های اجتماعی به آن می‌پردازند و نظراتشان…
کد خبر: 4523694

جزییاتی تازه از صورت های مالی سازمان بورس، آخرین وضعیت سامانه جدید و …

معاون اجرایی و مدیرمالی سازمان بورس با اعلام جزییاتی تازه از صورت های مالی ، آخریبن وضعیت راه اندازی سامانه معاملات بومی و اقدامات زیرساختیی را تشریح کردند . به گزارش پایگاه خبری…
کد خبر: 4523690

وقایع بورس تهران در هفته‌ ای که گذشت / بیشترین ارزش معاملات ۱۴۰۰ در این هفته رقم خورد

کد خبر: 4520462

اقتصاد‌آنلاین-سیده زینب رزم گیر؛ در هفته‌ای که گذشت بازار سهام شاهد سه روز سبز و دو روز سرخ بود. در روز ابتدایی هفته، شاخص کل کار خود را با رشد ۳۰هزار واحدی و ورود پول افراد حقیقی شروع کرد. روز یکشنبه نیز شاهد رشد ۱۷هزار واحدی شد. اما در روزهای دوشنبه و سه شنبه شاخص سرخ‌پوش شد و در آخرین روز هفته نیز با رشد هشت هزار واحدی به کار خود پایان داد.

وضعیت شاخص‌ها

شاخص کل بورس تهران در مجموع ۳۹هزار واحد رشد کرد و از ارتفاع یک میلیون و ۱۰۹هزار واحد به یک میلیون و ۱۴۸هزار واحد رسید. همچنین شاخص کل هم وزن با افت ۰.۳درصدی رو به رو شد. شاخص کل فرابورس نیز دو روز قرمز و سه روز سبز را تجربه کرد و در مجموع ۱۱۱واحد معادل ۰.۶درصد رشد کرد.

پربازده‌ترین نمادهای هفته

نمادهای «غکورش» با ۲۷.۵درصد، نماد «برکت» با ۲۳.۸درصد و نماد «فتوسا» با ۲۰.۲درصد بیشترین بازدهی را طی این هفته ثبت کردند. در سمت دیگر، «ثتران» با ۴۰.۲درصد، «تاپکیش» با ۳۴.۷درصد و «فالوم» با ۳۱.۵درصد سهامداران خود را نقره داغ کردند.

ارزش معاملات

متوسط ارزش معاملات این هفته به حدود سه هزار و ۵۳۸میلیارد تومان رسید که نسبت به هفته پیش حدود ۶۵درصد افزایش یافته است. همچنین بیشترین ارزش معاملات هفته و همچنین بیشترین ارزش معاملات سال ۱۴۰۰ تاکنون با جهار هزار و ۹۳۸میلیارد تومان متعلق به روز یک شنبه، ۹خرداد ماه و کمترین ارزش معاملات با دو هزار و ۳۹۴میلیارد تومان متعلق به روز سه شنبه بود.

وضعیت صنایع مختلف

بیشترین معاملات بورس و فرابورس در هفته‌ای که گذشت به گروه «فلزات اساسی» تعلق داشت به طوری که دو هزار و ۵۶۷میلیارد تومان فقط در این بخش جا به جا شد، گروه«فرآورده‌های نفتی» با معاملات دو هزار و ۱۵۶میلیارد تومانی دوم شد و «محصولات شیمیایی» با هزار و ۶۶۱میلیارد تومان در جایگاه سوم قرار گرفت. 

در این هفته تعداد گروه‌هایی که با دل خوش بازار را ترک کردند نسبت به هفته‌های گذشته بیشتر شد. گروه «استخراج نفت و خدمات جانبی» با ۵.۷درصد، گروه «فرآورده‌های نفتی» با ۴.۷درصد و گروه «فلزات اساسی» با سه درصد رشد پر بازده‌ترین گروه‌های این هفته بودند.در طرف دیگر کم بازده‌ترین گروه‌ها به ترتیب «محصولات کاغذی» با منفی ۹.۸درصد، «پیمانکاری صنعتی» با منفی ۴.۲درصد و «رایانه و فعالیت‌های وابسته» با منفی ۴.۱درصد به ثبت رسیدند.

تغییر مالکیت حقیقی و حقوقی

در اولین روز از هفته‌ای که گذشت بازار پس از مدت‌ها شاهد ورود پول قابل توجهی از سمت افراد حقیقی شد. پس از آن در روزهای میانی هفته دوباره خروج پول شدت گرفت و در پایان هفته از شدت خروج پول کاسته شد. در مجموع خالص فروش حقیقی‌ها حدود ۷۸۰میلیارد تومان از خریدشان بیشتر بود. گفتنی است این هفته گروه «فرآورده‌های نفتی» با ۱۲۷میلیارد تومان و گروه‌های «فلزات اساسی» با ۱۲۴میلیارد تومان و «محصولات شیمیایی» با ۷۶میلیارد تومان طعم ورود پول را چشیدند. در طرف دیگر گروه‌های «بانک‌ها و موسسات اعتباری» با ۳۴۸میلیارد تومان و «بیمه و صندوق بازنشستگی» با ۲۲۷میلیارد تومان و «محصولات غذایی و آشامیدنی» با ۱۳۲میلیارد تومان به ترتیب بیشترین تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی را ثبت کردند. 

بیشترین ورود و خروج پول به کدام نمادها بود؟

گفتنی است بیشترین خروج پول حقیقی به ترتیب متعلق به نمادهای «وپاسار»، «بنو» و «وبملت» بود. به طوری که مالکیت حقوقی در ترکیب سهامداری بانک پاسارگاد ۱۲۶میلیارد تومان و بیمه تجارت نو ۱۰۲میلیارد تومان افزایش یافت. از طرف دیگر بیشترین ورود پول حقیقی به ترتیب متعلق به نمادهای «شپنا»، «فولاد» و «غکورش» بود. به طوری که مالکیت حقیقی در ترکیب سهامداری پالایش نفت اصفهان ۱۱۳میلیارد تومان و فولاد مبارکه اصفهان ۹۷میلیارد تومان افزایش یافت.

اخبار مهم هفته و اخبار سهام عدالت

ارزش سهام عدالت در آخرین روز هفته 

ارزش سبد ۵۳۲هزار تومانی و یک میلیون تومانی سهام عدالت به ترتیب به ۱۰ میلیون و ۴۳۶هزار تومان و ۱۹ میلیون و ۶۵۹هزار تومان رسید.  همچنین ارزش ۶۰درصد قابل فروش سبد ۵۳۲هزار تومانی سهام عدالت به ۶ میلیون و ۲۶۱هزار تومان رسیده است.

زمان واریز مرحله دوم سود سهام عدالت اعلام شد

وزیر اقتصاد گفت: مرحله دوم سود سهام عدالت قبل از عید قربان پرداخت می‌شود.

آزادسازی مابقی سهام عدالت بستگی به شرایط بازار دارد و در صورتی که شرایط بازار مناسب باشد ۴۰درصد باقیمانده آزاد خواهد شد.

پرداخت ۵۰درصد دوم سود سهام عدالت تا پایان تیر

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: تلاش می‌کنیم تا پایان تیر و قبل از عید قربان ۵۰درصددوم سود سهام عدالت را پرداخت کنیم.

او گفت: زمان جبران زیان پالایشی یکم، یکی از موارد هفت گانه مصوبه شورای هماهنگی سران بود که منتظریم ابلاغ شود و بعد از آن جبران خواهد شد.

در ادامه دژپسند در مورد مصوبات بورسی سران قوا گفت: خوشبختانه در جلسه شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا پیشنهادات سازمان بورس مورد تصویب قرار گرفت و ما منتظریم این مصوبات توسط مقام معظم رهبری تصویب و ابلاغ شود بنابراین مراحل اداری ابلاغ طی می‌شود و به زودی این مصوبات برای اجرا ابلاغ می‌شود.

اکبر کمیجانی رئیس کل بانک مرکزی شد!

عبدالناصر همتی از ریاست بانک مرکزی برکنار شد و اکبر کمیجانی قائم‌مقام رییس بانک مرکزی به ریاست بانک مرکزی منصوب شد.

فرآیند تحویل قرارداد آتی نقره سررسید خرداد ماه۱۴۰۰ اعلام شد

براساس اطلاعیه صادره از سوی بورس کالا، فرآیند تحویل در قراردادهای آتی نقره تحویل خرداد ماه ۱۴۰۰ در روز سه شنبه ۱۸ خردادماه جاری انجام خواهد شد.

براساس این اطلاعیه، کلیه مشتریان فروشنده و خریدار دارای موقعیت تعهدی باز، موظفند طبق ضوابط اعلام‌شده جهت انجام فرآیند تحویل اقدام کنند. گفتنی است، هر قرارداد آتی نقره شامل ۱۰۰ گرم از این محصول است.

کارگزار فروشنده موظف است حداکثر تا سه روز کاری قبل از آخرین روز معاملاتی یعنی روز ۱۲ خرداد ماه لیست مشتریان فروشنده دارای گواهینامه ثبت‌نام نظام مالیات بر ارزش افزوده را به همراه مدارک مربوطه به بورس ارسال کند.

کلیه مشتریان فروشنده موظفند دو روز کاری قبل از سررسید خردادماه ۱۴۰۰ یعنی روز پنج شنبه ۱۳ خرداد ماه و براساس تعیین وقت قبلی اقدام به تحویل نقره به باجه معرفی شده،کنند.

چرا ولکار نیامده به تعویق افتاد؟

عرضه اولیه ولکار که قرار بود با حداکثر ۱۵۰سهم برای هر شخص حقیقی و حقوقی از ۲,۰۹۰ ریال الی ۲,۲۰۰ ریال به بازار بیاید به تعویق افتاد. مدیرعامل شرکت مدیریت فناوری بورس تهران علت آن را اینگونه شرح داد: براساس اطلاعیه مدیریت عملیات بازار درخصوص عرضه اولیه نماد معاملاتی شرکت لیزینگ کارآفرین با نماد «ولکار»، به علت تغییرات زیرساخت سامانه پس از معاملات، تاریخ عرضه شرکت مذکور از روز چهارشنبه مورخ ۱۲ خرداد به روز چهارشنبه مورخ ۱۹ خردادماه موکول شد.

تغییر زیرساخت سامانه پس از معاملات، پروژه‌ای است که در دو روز پنج‌شنبه و جمعه هفته جاری قابل انجام نیست و باید از این تعطیلات طولانی‌تر برای بروزرسانی آن استفاده کرد. 

به طور معمول از بازه زمانی روزهای تعطیل برای بروزرسانی زیرساخت‌ها استفاده می‌کنیم. یکی از موارد نیز، موضوع زیرساخت‌های سامانه پس از معاملات است که قرار بر استفاده از زمان تعطیلات به عنوان فرصتی برای بروزرسانی آن است و امیدوار هستیم که روز دوشنبه (۱۷ خردادماه)، یک سامانه بروزرسانی شده را مورد استفاده قرار دهیم.

جریان صندوق‌ها سرمایه‌گذاری اهرمی (Leveraged Fund ) چیست؟

میثم فدایی، مدیر نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس گفت: کلیات اساسنامه و امیدنامه صندوق‌ها سرمایه‌گذاری اهرمی (Leveraged Fund) تصویب شد و جهت دریافت نظر فعالان بازار سرمایه منتشر خواهد شد.

رضا نوحی، رییس اداره امور صندوق‌های سرمایه‌گذاری سازمان بورس در همین رابطه گفت: صندوق سرمایه‌گذاری سهامی اهرمی با امکان سرمایه‌گذاری همزمان سرمایه‌گذاران ریسک‌گریز و ریسک‌‌پذیر، نخستین نوع صندوق سرمایه‌گذاری خواهد بود که هم‌زمان از هر دو سازوکار صدور و ابطال و بورس‌ها جهت سرمایه‌گذاری و انتقال مالکیت واحدهای سرمایه‌گذاری بهره می‌گیرد. مقررات مربوط به این نوع از صندوق‌های سرمایه‌گذاری طوری تدوین شده است که صندوق ملزم به رعایت نصاب صندوق‌های سهامی است. در این صندوق‌ها عمده پرتفوی صندوق را سرمایه‌گذاری در سهام و حق تقدم سهام تشکیل خواهد داد؛ همچنین مدیریت پرتفوی صندوق فعال بوده و مدیر صندوق می‌تواند بر اساس نصاب تعریف شده، نسبت به سرمایه‌گذاری در سهام و حق تقدم سهام اقدام کند. در این صندوق‌ها برای ورود و خروج متقاضیان سرمایه‌گذاری در واحدهای عادی از سازوکار مبتنی بر صدور و ابطال استفاده می‌شود و ورود و خروج متقاضیان سرمایه‌گذاری در واحدهای ممتاز از طریق معاملات واحدهای ممتاز در بورس انجام می‌شود.

محمدعلی دهقان دهنوی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در همین رابطه گفت: تا آخر خرداد صندوق اهرمی در بورس برای اولین‌بار راه‌اندازی می‌شود. این صندوق ترکیبی از سرمایه‌گذاران ریسک‌پذیر و ریسک‌گریز خواهد بود و کمک می‌کند تا ریسک و خطر در بازار سرمایه کنترل شود. صندوق اهرمی طراحی کرده‌ایم که دستورالعمل آن در سایت سازمان بورس قرار داده شده تا نظرات کارشناسان و دست‌اندرکاران را ظرف یک هفته دریافت کنیم و نسخه نهایی این صندوق به زودی ابلاغ می‌شود.

درج نمادها

شرکت صنایع شیمیایی کیمیاگران با نماد شکام در بازار دوم فرابورس ایران درج شد. همچنین شرکت سیمان اردستان به عنوان پانصد و هشتاد و هشتمین شرکت پذیرفته شده در بخش «سیمان، آهک و گچ»، گروه و طبقه «تولید سیمان، آهک و گچ»، با کد «۵۳۹۴» و نماد «اردستان» در فهرست نرخ‌های بازار دوم بورس اوراق بهادار تهران درج شده است.

آتش سوزی در پالایشگاه تهران

منصور درجاتی، مدیرکل مدیریت بحران تهران گفت: حادثه بر اثر نشت یکی از خطوط انتقال داخل پالایشگاه رخ داده و چون توام با حریق بوده، دود گسترده ای دیده می شود.

همچنین او گفت: به دلیل ضریب ایمنی بالای پالایشگاه، مشکل خاصی نخواهیم داشت اما برای اطمینان بیشتر و جلوگیری از سرایت آتش به مخازن دیگر باید سرعت عمل داشته باشیم.

اخبار محیط آزمون تنظیم‌گری (سندباکس) بازار سرمایه

محمدعلی دهقان دهنوی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: محیط آزمون یا همان سندباکس فرصتی را فراهم می‌کند که پیشنهادات قبل از آنکه رد شوند، در یک محیط تحت نظارت و بدون قوانین دست و پاگیر آزمایش شود.

او گفت: طرح ها و ایده ها در فضای سندباکس آزمایش شده و در محیط ‌آزمون ایده‌ها به خوبی و به دور از محدودیت‌ها فرصت بروز و ظهور می‌یابند و اشکالات آنها مشخص و رفع می‌شود. در عین حال مشخص می شود که به طراحی چه مقرراتی برای مواجه شدن با مشکلات ایده‌ها نیازمندیم.

رییس سازمان بورس افزود: مراسم رونمایی از محیط آزمون تنظیم‌گری (سندباکس) بازار سرمایه در وزارت امور اقتصادی و دارایی برگزار شد.

حمید حسن‌آبادی، مدیر فناوری اطلاعات سازمان بورس در این رابطه گفت: محیط‌های آزمون تنظیم‌گری از یک طرف بستری برای آزمودن طرح‌های جدید و نوآرانه فراهم می‌آورد تا اینگونه کسب و کارها به دور از بروکراسی‌های اداری و فرایندهای طولانی مجوزدهی، در دوره‌ای موقت و زمانبندی شده و با شرایطی خاص در معرض آزمون قرار گیرند و در صورت موفقیت مسیر فعالیت دائم خود را آغاز کنند.

از طرف دیگر و طی این روند، نهاد تنظیم‌‌گر می‌تواند با استفاده از ساز و کارهای کنترلی علاوه بر رصد فعالیت آنها نسبت به وجوه و پیچیدگی ­های ابعاد کار، شناخت لازم را حاصل کرده و قواعد و مقررات لازم را در راستای فعالیت دائم اینگونه کسب و کارها تبیین کند.

در حال حاضر محیط آزمون تنظیم‌گری بازار سرمایه پس از اخذ موافقت اصولی از کارگروه مدیریت یکپارچه و هماهنگی محیط‌های آزمون وزارت أمور اقتصاد و دارایی، به تصویب شورای عالی بورس رسید تا با به کارگیری ظرفیت‌های فراوان نوآوری، تیم‌های جوان و چابک در حوزه‌های گوناگون فناوری‌های مالی در جهت توسعه اقتصاد هوشمند گامی موثر برداشته شود.

لینک منبع خبر

تگ ها: , ,

اخبار مرتبط

فهرست