پرداخت وام ودیعه مسکن هیچ کمکی به کارگران نمی کند

فرامرزتوفیقی,رئیس کمیته دستمزد شوراهای اسلامی کار درباره طرح وام ودیعه مسکن گفت:زمانی این وام برای کارگران کارآیی داشت که با نرخ سود ۴درصد به قشر کارگری پرداخت می شد،این وام می بایست به عنوان ترمیم قدرت مستاجرین پرداخت می شد و در بازه زمانی ۳تا ۵ساله به صورت اقساط برداشته می شد. این گونه ای که در حال حاضر است کارآیی ندارد.

وی گفت:شاید یکی از نگرانی های دولت این باشد که اجاره نامه های سوری زیاد شود. اگر دولت بانک اطلاعاتی خود را به روز می کرد,راستی آزمایی هم انجام می شد,اینکه این پول در جایی غیراز اجاره صرف شود از بین می رود.

توفیقی گفت: باید با برنامه ریزی این وام به دست کارگرانی که نیاز داشتند می رسید. در شرایطی که بازار قفل شده است و هیچ بازاری قدرت رقابت برای بانک داران ایجاد نمی کند ریسک سهام و مسکوکات بالا رفته است. در مورد ساخت و ساز هم نمی تواند موثر باشد تعداد خانه های خالی ساخته شده از سوی بانک ها بسیار زیاد است ریسک ارز و صنعت بالا است اوراق قرضه هم مشتری ندارد بهترین حالت چیست؟این است که پول به مردم پرداخت شود و از سود آن پولی که در برنامه ریزی داشتیم به دست می آوریم, به عبارتی تراز مالی کشور هم مناسب می شود. این هیچ گونه کمکی به جامعه هدف نمی کند.

رئیس کمیته دستمزد شوراهای اسلامی کاربا بیان اینکه هزینه زندگی در کلان شهرها بالا است گفت:زمانی که دولت نمی تواند در کنترل قیمت های کالای اساسی مدیریت داشته باشد, چگونه می خواهد پرداخت وام را به کارگران را مدیریت کند؟این نوع پرداخت وام هیچ کمکی برای کارگران نمی کند.

وی ادامه داد: در حال حاضر در بحث حذف یارانه تعدادی از کارگران یارانه هایشان حذف شده است. دولت یک رقمی را به عنوان سقف برای حذف یارانه اعلام کرده است در صورتی که اگر بخواهیم دقیق تر نگاه کنیم کارگرانی که در کلان شهرها زندگی می کنند مشکلات بسیاری دارند, بنابراین حذف یارانه آنها باید با ملاک های دقیق تری انجام شود. پرداخت وام ودیعه مسکن هم به همین صورت است. دولت چگونه می خواهد کارگران را شناسایی کند که حقشان پایمال نشود؟

 

 تسنیم

لینک منبع خبر

, , , , , , , , , , , ,
فهرست